Θέατρο

Το θέατρο, αναπόσπαστο κομμάτι της ελληνικής ψυχής και ύπαρξης, διαχρονικά άρρηκτα συνδεδεμένο με την καθημερινή έκφραση και συμπεριφορά του Έλληνα, αγκαλιάστηκε με αγάπη και σεβασμό από το Πνευματικό Ίδρυμα Σάμου «Νικ. Δημητρίου».
Το Ίδρυμα στον τομέα αυτό ανέλαβε σημαντικές πρωτοβουλίες όπως η οργάνωση της συνάντησης των «ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΩΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ» με στόχο μέσα από την προσέγγιση με την τέχνη να αναδειχθεί ένας σύγχρονος προβληματισμός για μια αναβαθμισμένη ποιότητα ζωής στο Βόρειο Αιγαίο. Συγχρόνως ίδρυσε τη νέα θεατρική ομάδα «ΜΟΡΦΕΣ» αλλά και συνεργάστηκε με την ήδη υπάρχουσα αυτόνομη «ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΑΜΟΥ». Στην προσφορά του Ιδρύματος στον τομέα του θεάτρου θα πρέπει να συμπεριληφθεί και η διαρκής προσπάθειά του για μετάκληση και παρουσίαση ποιοτικών παραστάσεων επαγγελματικών σκηνών και επιλεγμένων ερασιτεχνικών σχημάτων από τη «Συνάντηση Ερασιτεχνικών Θιάσων του Αιγαίου» στους Σαμιώτες.

ΠAPAΣTAΣEIΣ

1992

19.9.92

Όπερα Δωματίου Αθηνών:
«Ο φιλόσοφος της εξοχής».
Σκηνοθεσία: Κάρμεν Ρουγκέρη

27 & 28.11.92

Παράσταση της Θεατρικής Ομάδας Λέρου:
«Κλάξον Τρομπέτες και… πλάκες του Ντάριο Φο».
Σκηνοθεσία: Βάσος Ανδρονίδης.

1993

6.1.93

Παράσταση του Πειραματικού χοροδράματος Πέτρου Γάλια.

24.1.93

Παράσταση του Θεάτρου παντομίμας Μεντζελόπουλου:
«Μιμήσεις και μουσικές παρορμήσεις».

1.2.93

Θεατρική παράσταση με την Κατερίνα Παπαϊακώβου: «Μυστική γη».

13.2.93

Θεατρική παράσταση με τη Σοφία Σεϊρλή:
«Δύσκολες νύχτες» της Μέλπως Αξιώτη.
Σκηνοθεσία: Γιάννης Ρήγας.

24.7.93

Ομάδα χορού Κατερίνας Παυλάκη.

1994

26.3.94

Παράσταση της Θεατρικής Ομάδας Κάνθαρος. Παρουσιάστηκαν τρία μονόπρακτα του Πάρη Τακόπουλου:
Ο γύρος του κόσμου σε οκτώ λεπτά
Πάρτυ Μαγιού
Η αντικλιμακτήριος και
Ο Αρχιτέκτων της Φώφης Τρέζου.
Σκηνοθεσία: Χαρά Μπακονικόλα.

10.4.94

Σύλλογος Γυναικών Χίου – Παράσταση παιδικού θεάτρου:
«Τα γουρουνάκια κουμπαράδες» του Ευγ. Τριβιζά.
Σκηνοθεσία: Παναγιώτης Μανωλάκας και Μανόλης Στάθης.

3.5.94

Παράσταση της Σοφίας Σεϊρλή και της Άννας Μακράκη:
«Το τελευταίο τρένο» του Φιτζέραλντ Κους.
Σκηνοθεσία: Άννα Μακράκη

2.7.94

Ψυχαγωγοί Χίου:
«Μαλλιά κουβάρια» του Νικολάου Λάσκαρη.
Σκηνοθεσία: Γιώργος Γαλάντης.

8.10.94

Θεατρική Ομάδα Χίου:
«Το πανηγύρι» του Κεχαϊδη.
Σκηνοθεσία: Μπάμπης Σαχτούρης.

1995

19.2.95

Παιδικό Θέατρο κούκλας «Φάτσες»:
«Ο Μύδης, ο Στρείδης και ο Χαλιαμπαλιάς“.

28.2.95

Μορφές από το έργο του Βιζυηνού – Άννα Κοκκίνου:
«Μορφές από το έργο του Γ. Βιζυηνού».
Σκηνοθεσία: Δήμος Αβδελιώδης.

8.4.95

Παραλογές: Αιμιλία Υψηλάντη, Γιώτα Βέη, Νίκος Γράψας: «ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ».

3-5.5.95

Θεατρικές Αναζητήσεις στο Αιγαίο. Συνάντηση ερασιτεχνικών θιάσων με ελληνικά μονόπρακτα.
Πρόγραμμα παραστάσεων:

1. Θεατρική ομάδα «ΜΟΡΦΕΣ» του Πνευματικού Ιδρύματος Σάμου  Νικόλαος Δημητρίου:
ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ» της Κωστούλας Μητροπούλου,
«ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ» του Γ. Πάτση,
«ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ» της Κωστούλας Μητροπούλου,
«ΕΡΧΟΜΑΙ ΤΑΧΥ…» του Δημ. Μάνου,

«ΠΡΟΑΣΤΕΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ» ΤΟΥ Δημ. Κεχαϊδη

2. Θεατρικός Όμιλος Σύρου «Ο ΑΠΟΛΛΩΝ»:
«ΑΝΑΠΑΡΑΔΙΑΔΗΣ» του Γεωργίου Σουρή
«Ο ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ» του Γιώργου Σκούρτη

3. Θεατρική ομάδα Μυτιλήνης «ΟΙ ΑΣΤΕΓΟΙ»:
«ΤΣΑΚ…», σε κείμενα των Μ. Ποντίκα, Κ. Μουρσελά, Γ. Σκούρτη, Μ. Ευθυμιάδη.

4. Φιλοτεχνικός Όμιλος Μυτιλήνης «Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ»:
«ΠΑΡΟΔΟΣ ΘΗΒΩΝ» και
«ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΟΡΕΣΤΗ» του Ιάκωβου Καμπανέλη.

5. Θεατρική ομάδα Σάμου:
«ΤΟ ΤΑΒΛΙ», του Δημήτρη Κεχαΐδη.

6. Θεατρική ομάδα Χίου:
«ΚΛΥΤΑΙΜΝΗΣΤΡΑ» του Αντρέα Στάϊκου.

1996

19-21.1.96

Θέατρο Σκιών Μιχάλη Χατζάκη.

5,6,15.4.96

Θεατρική ομάδα «ΜΟΡΦΕΣ» του Πνευματικού Ιδρύματος Νικόλαος Δημητρίου: «Λιολά».

11.5.96

Κατερίνα Βασιλάκου: «Η ωραία του Άμστερ».

26-29.8.96

Συνάντηση Πολιτισμού και Ειρήνης. Θεατρική παράσταση του Παντείου Πανεπιστημίου:
«Βάκχες».
Σκηνοθεσία: Κύτη Αρσένη.

1997

4.7.97

Θεατρικός Όμιλος Λάρνακας:
«Το Ασημικόν».
Σκηνοθεσία: Ξενάκης Κυριακίδης.

4.9.97

Θεατρική Ομάδα Λέρου:
«Τα δένδρα πεθαίνουν όρθια» του Αλέξανδρου Κασόνα.
Σκηνοθεσία: Βίλλη Δεκούλη.

7 & 8.12.97

Σύλλογος Γυναικών Χίου:
«Το όνειρο του σκιάχτρου» του Ευγένιου Τριβιζά.

1998

27.3.98

Θέατρο Πόρτα:
«Παραμύθι για δύο» και
Μισάνοιχτη πόρτα” της Ξένιας Καλογεροπούλου.

2.6.98

ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Βορείου Αιγαίου. Τρία μονόπρακτα του Τσέχωφ:
«Το κύκνειο Ασμα»,
«Η αρκούδα»,
«Η επέτειος».
Σκηνοθεσία: Δήμος Αβδελιώδης

1999

4.12.99

Θεατρικός Όμιλος Σύρου «Ο ΣΟΥΡΗΣ»:
«Μήδεια του Μπόστ».
Σκηνοθεσία: Γιάννη Δεσύπρη.

2000

11.2.00

Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος:
«Ένας ήρωας με παντούφλες».
Σκηνοθεσία: Πάνος Χαρίτογλου.

19.4.00

Θέατρο Νέου Κόσμου- Νέα Σκηνή Τέχνης:
«Παραμύθια στη σοφίτα».
Σκηνοθεσία: Δήμος Αβδελιώδης.

2001

30.10.01

Πατμιακή Σκηνή:
«Οδυσσεβάχ» της Ξένιας Καλογεροπούλου.
Σκηνοθεσία: Άννα Κλεούδη.

31.10.01

Σύλλογος Γυναικών Χίου:
«Τα μαξιλάρια της Ουρανούπολης» του Ευγένιου Τριβιζά.
Σκηνοθεσία: Γιάννης Καλογεράς.

2003

12.07.03

Μεταξουργείο –Άννα Βαγενά:
«Αγγέλα Παπάζογλου» από το βιβλίο του Γιώργη Παπάζογλου «Ονείραντα της Σμύρνης…».
Σκηνοθεσία: Άννα Βαγενά, Λάμπρος Λιάβας.

2012

11-21.10.12

Θεατρικές Αναζητήσεις στο Αιγαίο. 24η Συνάντηση Ερασιτεχνικών Θιάσων Αιγαίου.

Πρόγραμμα παραστάσεων:

1. Θεατρική Ομάδα Σάμου:
«Χαρίδημος ο Σάμιος» του Γεωργίου Κλεάνθη.
«Aν αργήσω κοιμήσου» του Άκη Δήμου.

2. Θεατρική Ομάδα Χίου:
«Τα κόκκινα φανάρια» του Νίκου Γαλανού

3. Φιλοπρόοδος Όμιλος Βροντάδου:
«Μια τρελή οικογένεια» των Ν. Τσιφόρου – Π. Βασιλειάδη

4. Θεατρική Ομάδα Λέρου:
«Μπαμπάδες με ρούμι» των Ρέππα-Παπαθανασίου.
«Για ποια Ελένη» των Ρέππα-Παπαθανασίου.

5. Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο:
«Μ’απατά-δε μ’απατά;» του Ζωρζ Φεϋντώ

6. Θεατρική Ομάδα Νάουσας Πάρου:
«Βότκα μολότωφ» του Νηλ Σάιμον.

7. Θεατρικός Πολιτιστικός Όμιλος Σύρου «ΑΠΟΛΛΩΝ»:
«Τα κόκκινα φανάρια» του Νίκου Γαλανού

8. Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Λέσβου:
«Η λίμνη των κύκνων» των Κίμιο Γιαμπούκι και Πιότρ Τσαϊκόφσκι σε προσαρμογή Φάνιας Βαλάση.
«Για ποια Ελένη» των Ρέππα-Παπαθανασίου.

9. Θεατρικό Εργαστήρι ΔΟΠΑΒΣ Κω:
«Βιολογικός μετανάστης» του Αρκά.

10. «Λαϊκή Σκηνή» Μ.Ε.Α.Σ. «ΛΗΜΝΟΣ»:
«Κλέψε λιγότερο» του Ντάριο Φο.

11. Θεατρική Ομάδα ΔΕΠΠΑ Μυκόνου:
«Aν αργήσω κοιμήσου» του Άκη Δήμου.

12. Πολιτιστικός Σύλλογος Χρουσσών – Θεατρική Ομάδα:
«Το σακάκι που βελάζει» του Στανισλάβ Στρατίεβ.

13. Θεατρική ομάδα DUENDE Ικαρίας:
«Πώς να ληστέψετε μια τράπεζα» του Σάμυ Φάγιαντ.

14. Θεατρική Ομάδα Καλύμνου:
«Είμαι χάλια» του Ντ. Σπυρόπουλου.